Продавець Завод Ремсинтез - сівалки, плуги, культиватори, катки, борони та насіння розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
12 відгуків
Кінцеву ціну Ви можете обговорити з нашим менеджером

Зараз компанія не може швидко обробляти замовлення та повідомлення, оскільки за її графіком роботи сьогодні вихідний. Ваша заявка буде оброблена в найближчий робочий день.

Завод Ремсинтез - з повагою до людей, з турботою про грунт
+380 (67) 009-09-91

Оптимізація азотного живлення кукурудзи

Досвідчений агроном «намалює» традиційну технологію азотного живлення кукурудзи, як то кажуть, із заплющеними очима й серед ночі. Ця культура азот любити і потребує його у значних кількостях, залежно від інтенсивності технології вирощування. Зазвичай це осіннє внесення одного-двох центнерів NPK у вигляді нітроамофоски та серйозна доза карбаміду або КАС (чи обидва види добрив) навесні. Надалі практикують припосівне внесення якогось виду азотовмісних добрив (амофос, діамофос, сульфат амонію) і підживлення КАСом, поки можна заходити в рядки обприскувачем.

Усе ніби правильно, і така схема періодично доводити свою ефективність, надто, коли йдеться про вирощування «королеви полів» на родючих ґрунтах із достатньою кількістю опадів. Тоді, як скажімо, у сезоні 2018 року, ми збираємо в Лісостепу й на Заході по 120-140 ц/га зерна і закриваємо рік із непоганим фінансовим балансом.

Утім, як свідчить досвід американських фермерів, генетичний потенціал кукурудзи можна реалізувати значно повніше. Наразі не говоримо про те, що десь під Уманню чі на Тернопільщині всі мають збирати рекордних 356 ц/га, що спромігся зібрати американець Девід Огуд. Однак було б вельми непогано, якби ми вийшли на ті самі гарантовані 120-140 ц/га, а в сприятливі роки — ї на істотно вищі показники.

Ми зважаємо на вологу й на ті, що у Штатах традиційно серйозно займаються кукурудзою. Проте ми не можемо не брати до уваги останні дослідження спеціалізованих компаній, які безпосередньо займаються мінеральним живленням цієї культури. Зокрема, маємо на увазі результати досліджень американської компанії 360 Yield Center, конкретно спрямованих на відстеження особливостей споживання кукурудзою азоту.

kukuruza 34

Ця тема доволі багатогранна і стосується двох ключових аспектів проблеми. Перший — час і спосіб внесення азотних добрив. Другий — віді азотних добрив, що їх вносять.

Американці звернули увагу на загальновідомий факт, а саме — високу мобільність азоту у ґрунті й суттєві ризики його втрат унаслідок таких природних явищ, як промивання і випаровування. Метою досліджень було також визначити реальну потребу кукурудзи в азотного живлення залежно від фазі вегетації рослин. Проблему можна сформулювати простіше: чи вірно ми робимо, коли даємо кукурудзі всю заплановану норму «короля елементів» одразу під основний та передпосівний обробіток ґрунту восени і навесні? І чи взагалі правильно вносимо азотні добрива?

Численні дослідження у різних регіонах США та з різними вихідними даними дали вельми цікаві результати. Умовно спростимо їх до чотирьох різних варіантів, які дають змогу зрозуміти специфіку споживання азоту кукурудзою.

1. Внесення повної норми азоту винятково восени під основний обробіток ґрунту.

2. Половинне внесення восени та навесні — під передпосівний обробіток ґрунту.

3. Винятково весняне внесення — під час передпосівного обробітку.

4. Роздільне внесення азоту — частину перед сівбою і під час сівби, решту — у більш пізні фазі вегетації у вигляді рідких добрив у прикореневу зону рослин починаючи з появи десятого листка.

 

Нескладно здогадатися, що найнижчу врожайність зафіксували у першому випадку, коли весь азот внесли восени. А від найвищими були результати, причому дуже відчутні — коли на старті кукурудза отримала лише частину необхідної діючої речовини.

Згодом з'єднання ясували нібито очевидний факт, однак досі на нього мало хто зважав: під час проростання насіння й у ранніх фазах вегетації рослини кукурудзи здатні спожити лише 25% усього азоту, потрібного їм для нормальної вегетації. Тобто, лише чверть загальної потреби.

Тому, коли ми вносимо до сівби повну норму азотних добрив, ми пропонуємо культурі таке «меню», яке вона аж ніяк не здатна «з'єднання їсти», стільки азоту на цьому етапі не потрібно. Отже, ми змарнували більшу частину азотних добрив, що так дбайливо запасли та якісно внесли. А за відсутності потрібної кількості вологи він навіть зашкодить рослинам.

А від починаючи із фаз V10–V12 «королева полів» починає відчувати справжній азотний голод, потребуючи дедалі більше цього елемента живлення для нормального розвитку і наповнення зернівок у качанах. Якщо його не вистачить, проте загальний агрофон буде сприятливим, отримаємо прийнятний врожай, хоча могли б цього сезону зібрати значно більше. Якщо ж, натомість, із погодніми умовами не пощастить, то без належної норми азоту посіви навряд чи потішать фермера.

kukurudza 11

Отже, маємо переглянути дві світоглядні речі. По-перше, чи варто давати рослинам повну норму азоту на старті, якщо не зможемо повноцінно внести азот додатково, починаючи з фазі десятого листка? Можливо, більш доцільно заощадити і внести, скажімо, половинну норму?

По-друге, потрібно поміркувати, як ми зможемо дати азот у більш-менш ефективній кількості тоді, коли кукурудза вже вимахає принаймні до пояса. Можна поекспериментувати на більш ранній стадії з просапними культиваторами, встановивши на них ємності для внесення рідких добрив. Ідея непогана, однак знову ж таки це можна робити лише у перших фазах розвитку рослин, інакше ми пошкодимо посіви. Ніхто не скасовує позакореневих підживлень карбамідом, однак ті 5 кг/га по листу погоди не зроблять, навіть якщо двічі-тричі повторити процедуру.

Тому є сенс звернути увагу на сучасні американські розробки з використанням спеціальних насадок-трубок на форсунки самохідних обприскувачів. Вони буквально «волочаться» по землі, вносячи КАС безпосередньо в прикореневу зону рослин кукурудзи. Саме так можна додати азот у належній нормі. Ясна річ, він спрацює, якщо у потрібний час випаде бодай невеликий дощик.

Із цього випливає ще один важливий привід для роздумів: наскільки ефективно застосовувати традиційні сухі гранульовані добрива? Річ у тім, що їх насправді зручно вносити під основний чі передпосівний обробіток ґрунту. Згодом навесні внесли 200 кг карбаміду, додали 60-70 кг сульфату амонію разом із насінням під час сівби — усе зручно, жодних технічних проблем.

Однак, як ми вже з'єднання ясували, такої кількості азоту кукурудзі на старті не потрібно. Окрім цього, сухі добрива — це сухі добрива. Щоб вони вчасно розчинилися і, коли треба, віддали поживу кореневій системі сходів рослин, потрібні відповідні умови, і передусім — достатня кількість вологи. А від із цим не вельми складається.

Тому сьогодні особливо на часі живлення кукурудзи рідкими азотними добривами, зокрема КАС. Це може бути традиційне внесення за допомогою обприскувачів під передпосівний обробіток ґрунту, внесення безпосередньо біля смуги у разі стріп-тіллу, а також припосівне внесення рідких добрив. Головне, що кукурудза отримає легкодоступний азот, навіть якщо вологи буде недостатньо. При цьому, щоб такий спосіб був ефективним, КАС обов'язково має містити сірку, яка активізує засвоєння азоту рослинами.

Ясна річ, тут є безліч нюансів, починаючи з якості КАС, що їх пропонують в Україні, й закінчуючи труднощами їх зберігання чи технічною неможливістю цільового внесення. Однак цю тему потрібно якомога ретельніше вивчити з погляду як агрономічного, так і економічного.

Очевидна є одне — мусимо ставитися до азотного живлення кукурудзи зважено, обмірковуючи варіанти більш дробового і більш пізнього внесення «короля елементів» і підвищення його доступності для рослин. Цілком доцільно було б закладаті невеликі дослідні ділянки в межах господарства, на яких випробовувати різні спосібі азотного живлення кукурудзи: половинне внесення цього елемента живлення на старті вегетації, активні позакореневе підживлення рідкими азотними добривами.

І ясна річ, що прикореневе внесення КАСів у великих кількостях має вельми перспективний вигляд. тім більше, що в Україні вже пропонують такі технології, і вони є доступними для фермерів.

Джерело - http://agro-business.com.ua/agro/ahronomiia-sohodni/item/15826-optymizatsiia-azotnoho-zhyvlennia-kukurudzy.html
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner